Zatępianie krawędzi i otworów detali

Jak powtarzalnie i szybko stępiać ostre krawędzie zewnętrzne oraz otwory w detalach powstałych po cięciu mechanicznym czy termicznym?Posiadanie wycinarki plazmowej, laserowej czy wodnej ze sterowaniem numerycznym to dziś standard dla większości firm działających w przemyśle metalowym. Maszyny tego typu szybko wycinają detale z arkusza blachy, i tu pojawia się “wąskie gardło” w produkcji. Przed dalszym procesem detale należy oczyścić z zandry oraz nierówności na krawędzi. Dobrze by też było załamać lekko krawędź, co jest absolutnym minimum przed położeniem na nią powłoki malarskiej / cynkowej. Proces ręczny jest żmudny, czasochłonny, niedokładny i niepowtarzalny – szczególnie przy mniejszych i średnich detalach z dużą ilością otworów i wcięć. Pojawia się więc pytanie – jak go zoptymalizować?

 Odpowiedzią może być automatyczna czyszczarko szlifierka OXY650-5D https://intechmet.com.pl/produkty/szlifierko-gratowarki-blach/1-1-szlifierko-gratowarki-automatyczne-blach/. Detale kładzione na taśmę transportową przesuwają się przez wnętrze maszyny. Tam pięć obracających się dysków lamelowych [wąskie paski pokryte materiałem ściernym] w systemie karuzelowym, w sposób automatyczny zatepia wszystkie krawędzie i otwory. 

Proces jest zautomatyzowany i nie wymaga od operatora dużego doświadczenia oraz umiejętności. Detale są obrabiane wydajnie i powtarzalnie, co usprawnia ich przygotowanie do dalszej produkcji – spawania / malowania / cynkowania.