Usuwanie rys po gratowaniu

Posiadanie automatycznej gratowarki to niewątpliwy atut, dający możliwość szybkiego i powtarzalnego usuwania nierówności z krawędzi detali po procesach cięcia. Proces realizowany jest przez specjalne dyski lub walce obrotowe, czasami poprzedzony szlifowaniem bezkońcowym pasem ściernym. 

Rysy na detalach po gratowaniu

Niestety nieraz ten rodzaj obróbki pozostawia rysy na powierzchni detali, co w niektórych przypadkach (elementy wizualne lub pokrywane cienkimi powłokami) może być nieakceptowane.

Zaawansowane szlifierko gra towarki wielomodułowe mogą posiadać specjalny walec włókninowy, który można użyć do “wygładzenia” powierzchni po wcześniejszym gratowaniu dyskami. Co jednak gdy nie ma takiego walca w Twojej szlifierko gratowarce…..  

Bezkońcowe taśmy / pasy włókninowe

Najbardziej typowa szlifierko gratowarka posiada moduł bezkońcowego pasa szlifującego. Niewiele osób wie, że w miejsce standardowego pasa szlifującego z nasypem ściernym, można zastosować specjalny bezkońcowy pas włókninowy (widoczny na dole tej podstrony https://intechmet.com.pl/produkty/sciernice-do-gratowarek/tasmy-szlifujace/).

Jak sama nazwa mówi – pas / taśma włókninowa to bezkońcowa włóknina odpowiedniego rodzaju, dedykowana do danego materiału.  Ten rodzaj pasa pozwala na mniej “agresywną” obróbkę – szlifowanie wykańczające, przez który usuniemy rysy oraz ślady po dyskach gratujących. Powierzchnia będzie miała również bardziej jednolita fakturę. Jest to ważna cecha przy stosowaniu cienkich wymagających pokryć jak np. PVD

Wykorzystanie pasów / taśm włókninowych

Przez zastosowanie pasa włókninowego o odpowiednich parametrach [gradacja i rodzaj włókniny] można również uzyskiwać delikatny szlif kierunkowy. Czyli można używać tego rodzaju pas w przypadku detali, które będą stanowiły widoczne elementy w meblach czy w sprzęcie AGD.

Jeśli chciałbyś poznać ofertę na pasy włókninowe – napisz do nas na info@intechmet.pl