Gratowanie małych detali

Usuwanie gratu z niewielkich detali w tak zwanych gratowarkach przelotowych to wyzwanie. Dzieje się tak dlatego iż, małe detale ze względu na niewielką powierzchnię oraz masę trudno utrzymać na taśmie transportowej  Trzeba pamiętać, że podczas przechodzenia detalu pod sekcją roboczą, będzie na niego wywierana siła od narzędzi roboczych. Siła ta będzie dążyła nie tylko do usunięcia gratu ale również do oderwania detalu od pasa transportowego, co może w konsekwencji uszkodzić narzędzia robocze w gratowarce. Jak więc “zmusić” aby mniejsze detale nie przesuwały się…..?

W szlifierko gratowarce “suchej” można stosować zasadniczo dwa rodzaje systemów pomocniczych w utrzymaniu detali

  • System elektromagnetyczny dysponujący stosunkowo dużą siłą przyciągania, ale tylko detali ferromagnetycznych – Umieszczony pod stołem roboczym zespół elektromagnesów jest aktywowany i dezaktywowany z panelu gratowarki, gdy jest taka konieczność. 
  • System podciśnieniowy dedykowany do detali z metali nieżelaznych takich jak aluminium, stal nierdzewna, stopów miedzi – Wentylator wbudowany pod stołem roboczym wytwarza podciśnienie, które przez otworki w pasie transportowym przysysa detale do niego, ograniczając możliwość przesuwania. 
  • System mieszany – w części stołu magnetyczny a w części podciśnieniowy
  • Dobór odpowiedniego pasa transportowego dobranego do rodzaju obróbki i wielkości detali, może również pomóc w ich utrzymaniu na pasie. Do wyboru są różnego rodzaju materiały – od bardziej odpornych na uszkodzenia lecz mniej przyczepnych, po te bardziej przyczepne ale delikatniejsze