Podniesienie BHP szlifowania

Każdy kto widział manualne szlifowanie krawędzi detali (po cięciu termicznym czy mechanicznym) wie jakie niesie to za sobą niepożądane efekty dla personelu:

  • duży poziom hałasu wpływający na zmęczenie a w konsekwencji obniżenie wydajności i jakości
  • zapylenie, które ciężko jest kontrolować – trzeba używać drogich systemów wyłapywania pyłu
  • iskry i odłamki, które rozpędzone mogą stanowić zagrożenie również dla osób postronnych

Ponadto pyły ze stali wysokostopowych pochodzących z przegrzanych krawędzi podczas wypalania termicznego (plazma / laser), mogą stanowić jeszcze większe zagrożenie z uwagi na swój rakotwórczy potencjał

O ile operator szlifierki manualnej jest w większości przypadków odpowiednio przed nimi zabezpieczony, o tyle osoby w jego otoczeniu już nie. Pył unosi się po hali produkcyjnej i jest nieświadomie wdychany przez niezabezpieczonych pracowników. 

Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie automatycznej szlifierki lub szlifierko gratowarki z zamkniętą komorą roboczą. Powstały w czasie szlifowania powierzchni lub gratowania / zaoblania krawędzi pył, jest odciągany przez zewnętrzną instalację. Jest on zbierany w pojemniku a oczyszczone powietrze wraca na halę.

Przy zastosowanych dziś dobrej jakości filtrach patronowych jesteśmy w stanie wyłapać 99% zanieczyszczeń, co stanowi znacznie lepszy wynik w stosunku do szlifierek manualnych (nawet z systemem miejscowego odciągu).