Usuwanie tlenków i rdzy
Czym są tlenki po laserze na krawędziach blach
Cienka utleniona warstwa pozostająca na bocznej krawędzi detali po cięciu termicznym – wypalaniu plazmowym, tlenowym czy laserowym zwana tlenkami. Ta niepozorna powłoka zwana potocznie lustrem, może nastręczać problemów podczas dalszych etapów wytwarzania konstrukcji jak np. malowania lub cynkowania. Dzieje się tak dlatego, że siła adhezji (przylegania tlenku do krawędzi nie jest zbyt duża) a przy pracy konstrukcji może ulec oddzieleniu / złuszczeniu. W wyniku czego powłoka ochronna na elemencie z tlenkiem po paleniu może odpaść, a element zacznie korodować w późniejszym etapie.
Usuwanie tlenków z bocznych krawędzi
Szlifowanie tlenków na łatwo dostępnych zewnętrznych krawędziach detali nie stanowi kłopotu z uwagi na dobry dostęp (choć jest pracochłonne). Jednak detale o bardziej skomplikowanych kształtach oraz z otworami, fasolami i podcięciami stanowią wyzwanie dla szlifierzy. Trzeba się namęczyć, żeby dotrzeć w każdy zakamarek a więc powstaje ryzyko pozostawienia nieusuniętych tlenków. I tu pada pytanie – Jaka jest alternatywa do żmudnego ręcznego ich usuwania?
Dyski drutowe do usuwania tlenków
Rozwiązaniem są specjalne dyski drutowe – jest to plecionka drucików osadzona pionowo w dyskach, która „atakuje” najmocniej (jeśli tak można powiedzieć) boczne krawędzie detali.
Maszyny do usuwania tlenków
Dyski mogą być zastosowane w specjalistycznych ręcznych szlifierkach wolnoobrotowych https://intechmet.com.pl/produkty/szlifierko-gratowarki-blach/1-5-szlifierki-koncow-rur/ lub w pięciogłowicowej czyszczarce OXY650-5D https://intechmet.com.pl/produkty/szlifierko-gratowarki-blach/1-1-szlifierko-gratowarki-automatyczne-blach/ do automatycznego usuwania tlenków z bocznych krawędzi detali oraz rdzy i nalotów z ich powierzchni.
Maszyna wyposażona w dyski drutowe, skupiające swą energię na krawędzi bocznej bez efektu załamywania ostrych krawędzi. Pleciona druciana oddziaływuje na materiał w umiarkowany sposób, nie szlifując go a jedynie usuwając cienką warstwę tlenków. Przy okazji maszyna przy użyciu dysków w systemie karuzelowym, usuwa również rdzę z powierzchni detali.
Proces usuwania tlenków za pomocą automatycznej czyszczarki OXY650-5D jest szybki i powtarzalny a efekt niezależnie od umiejętności operatora – taki sam dla różnych krawędzi na detali. Szczególnie zauważalna poprawa wydajności (w stosunku do manualnego szlifowania) widoczna jest przy detalach mniejszych z uwagi na brak potrzeby ich mocowania oraz o bardziej skomplikowanych kształtach ze względu na to, że proces odbywa się automatycznie – w tym samym czasie na równych krawędziach.
Jeśli tniesz detale laserem i występuje u Ciebie problem tlenków na krawędzi detali. Chcesz wyeliminować żmudny proces usuwania tlenków z bocznych krawędzi detali – napisz do nas info@intechmet.com.pl a dobierzemy odpowiednie rozwiązanie.