Załamywanie krawędzi aluminium po plazmie

Wypalanie detali aluminiowych plazmą

Bardzo rozpowszechnione w ostatnim czasie w firmach z branży przemysłu metalowego, stały się wypalarki plazmowe sterowane numerycznie. Za ich pomocą można wydajnie i dokładnie wycinać [wpalać] detale z metali nieżelaznych – w tym również z aluminium. W zależności od zastosowanego agregatu plazmowego można ciąć blachy od kilku do nawet kilkudziesięciu milimetrów.

Wypływka po cięciu aluminium plazmą

Niestety na krawędziach stopów aluminium po cięciu [wypalaniu] plazmą powstają nierówności zwane wypływką. Są to nierówne ostre zadziory, które trzeba usuwać przed dalszymi etapami procesu montażu detali. Dodatkowo niektóre blachy aluminiowe wykorzystywane w konstrukcjach okrętowych czy offshore, zabezpieczane są przez pokrycie ich powierzchni papierem. Ten rodzaj pokrycia może dodatkowo zwiększać wielkość wypływki.

Usuwanie wypływki z aluminium

Najczystszą metodą usuwania wypływki z krawędzi detali aluminiowych po cięciu plazmą, jest szlifowanie szlifierką ręczną. Niestety jest to metoda mało wydajna – szczególnie jeśli dotyczy małych i średniej wielkości detali, gdyż trzeba je mocować. Czas mocowania detalu niejednokrotnie jest dłuższy niż samo szlifowanie. Ponadto podczas mocowania detalu aluminiowego do stołu można uszkodzić jego powierzchnię. Wszystko to w połączeniu z potencjalnym pokryciem, które trzeba również usunąć powoduje, że proces manualnego szlifowania jest czasochłonny.

Manualne szlifowanie ostrych krawędzi

Po usunięciu wypływki pozostaje jeszcze kwestia zatępienie ostrych krawędzi. W przypadku prostopadłych detali nie jest to trudne, ale w otworach, podcięciach, fasolkach itp. sytuacja staje się trudniejsza. W takim przypadku szlifowanie ręczne będzie pracochłonne i niegwarantujące powtarzalnego efektu zatępiania krawędzi detali.

Automatyczne usuwanie wypływki i zatepianie krawędzi

Alternatywą obróbki krawędzi detali po cięciu plazmą jest zastosowanie automatycznej czyszczarko gratowarki OXY650-5D https://intechmet.com.pl/produkty/szlifierko-gratowarki-blach/1-1-szlifierko-gratowarki-automatyczne-blach/ z odpowiednimi dyskami lamelowymi (dostosowanymi do obróbki aluminium).

Maszyna operując pięcioma dyskami jednocześnie usuwa wypływkę po cięciu plazmowym, oraz ewentualny papier z powierzchni oraz zatępia ostre krawędzie detali. Detale układane na taśmie transportowej bez konieczności ich mocowania, przesuwają się przez wnętrze maszyny, gdzie wszystkie ich krawędzie na raz są obrabiane. Po zakończonym procesie krawędzie detali są powtarzalnie obrobione a z powierzchni usunięte są zanieczyszczenia i ewentualne pokrycie – papier.

Maszyna jest wydajna [kilkukrotnie bardziej niż pojedynczy szlifierz] i wymaga obsługi jedynie przez przeszkolonego operatora, zastępując kilku szlifierzy z wieloletnim doświadczeniem. Przez jej zastosowanie obniża się koszty przygotowania detali oraz uniezależnia od wysoko wykwalifikowanych pracowników, których ciężko pozyskać.

W przypadku zainteresowania – napisz do nas na info@intechmet.com.pl lub zadzwoń +48 503 569 621a pomożemy Ci zwiększyć wydajność przygotowania elementów konstrukcji w Twojej firmie.