Szlifowanie gratu po laserze

Grat co to i jest i jak sobie z tym radzić?

Grat to twarda ostra frakcja powstająca metalu, który powstaje na krawędzi detali, podczas procesu ich wypalania / cięcia laserem. Czasami jest on niewielki i w miarę łatwy do usunięcia a innym razem sprawia duże kłopoty przy gratowaniu – usuwaniu przy pomocy gratowania.

Jak sobie zatem radzić z gratem? Jakie są sposoby usuwania gratu z krawędzi?

Oprócz metod manualnych – szlifierka lub gratownik, które są pracochłonne i nie dają powtarzalnego efektu, do usuwania gratu stosuje się gratowarki, lub szlifierko-gratowarki. Są to maszyny (najczęściej automatyczne, w których proces realizowany jest wydajnie i powtarzalnie niezależnie od umiejętności operatora. Maszyny tego rodzaju wykorzystują różnego rodzaju narzędzia ścierne, a są to między innymi:

Co to jest grat wtórny?

Grat wtórny powstaje podczas procesu szlifowania gratu pierwotnego (pozostałego po procesach cięcia termicznego czy mechanicznego). Podczas szlifowania gratu dochodzi niejako do odwrócenia kierunku gratu z pionowej na poziomą. Grat ten jest łatwiej odłamywalny, ale klasyczne metody (taśma ścierna czy dyski ścierne) nie poradzą sobie z nim.

Jak skutecznie usuwać grat wtórny?

Dopiero zastosowanie dysków lamelowych czy włókninowych lub walców / kostek, może go skutecznie usunąć. Materiał umieszczony na tego rodzaju narzędziach ściernych zagłębia się w krawędzie, podcięcia, otwory, fasole itp. usuwając z nich grat wtórny i lekko załamując ostre krawędzie.

Zmagasz się z problemem usuwania gratu w Twojej firmie i nie do końca wiesz jak sobie z tym poradzić? Napisz info@intechmet.com.pl lub zadzwoń 503-569-621 do nas – pomożemy.