Gratowanie blach foliowanych

Blachy foliowane do cięcia laserowego

W technice cięcia laserowego często używa się blach foliowanych. Jest to wygodne rozwiązanie z uwagi na fakt zabezpieczenia powierzchni detali wycinanych z arkusza, podczas kolejnych operacji montażowych. Szczególnie popularne podczas pokrywania detali ze stali nierdzewnych i kwasoodpornych.

Grat na krawędzi detalu

Jednakże podczas cięcia blachy laserem na krawędziach może pojawić się grat – ostre i twarde zadziory w postaci drobnych ząbków. Nie jest inaczej również na blachach foliowanych. Grat trzeba usuwać z uwagi na bezpieczeństwo kontaktu z detalem przez operatorów (podczas montażu) i późniejsze użytkowników konstrukcji.

Usuwanie gratu z blach foliowanych

Obecnie większość profesjonalnych firm posiada w swoim parku maszynowym gratowarkę lub szlifierko gratowarkę, które wato by użyć to usuwania gratu również z detali oklejonych folią zabezpieczającą. I tu pojawia się pytanie – Jak gratować detale z blach foliowanych, żeby nie usunąć z powierzchni folii zabezpieczającej? Sposobów jest kilka, jednakże trzeba mieć świadomość, że nie każda automatyczna gratowarka dobrze poradzi sobie z tym zadaniem.

Jeśli chcesz dobrać odpowiednie rozwiązanie – gratowarkę czy może materiały ścierne do Twojej maszyny – skontaktuj się z nami info@intechmet.com.pl / 503-569-621